вул. Соборності України 50, м.Долинська Кіровоградська обл. 28500
тел: 05(234) 2-08-34, 2-07- 49, e-mail: dolmiskrada@ukr.net

Навігація

Офіційні сайти

Про порядок присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»

            Почесне звання України «Мати-героїня» у нашій державі було встановлено у 2005 році з метою посилення уваги до проблем народжуваності і зміцнення інституту сім’ї, відзначення кращих матерів, які забезпечують належні умови для всебічного розвитку дітей, зміцнення їх здоров’я і духовного розвитку. Це звання присвоюється жінкам – громадянкам незалежної України і є найвищою державною нагородою для багатодітних матерів.

            Відзнака «Мать-героиня» колишнього Союзу РСР та почесне звання України «Мати-героїня» не є за своєю суттю рівнозначними нагородами. «Мать-героиня» колишнього СРСР свого часу було встановлено як вища ступінь відзнаки за народження та виховання десяти та більше дітей і не входило до переліку почесних звань СРСР.

            Відповідно до Закону України «Про державні нагороди» почесне звання  України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною, за вагомий внесок у реалізацію державної політики з питань сім’ї, материнства і дитинства, самовіддане виховання та навчання дітей.

            Згідно з «Положенням про почесні звання України», затвердженого Указом Президента України від 29 червня 2001 року №476/2001 почесним званням України «Мати-героїня» відзначаються жінки, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у т.ч. дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у справу виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей, за материнську самовідданість, забезпечення умов для повноцінного розвитку здорових, гармонійно розвинутих особистостей, громадян незалежної України.

            Насамперед особлива увага звертається на духовні, моральні якості осіб, які представляються до присвоєння почесного звання, також конкретні заслуги матері у справі виховання дітей, її авторитет. Важливу роль грає позитивний імідж сім'ї в громаді тощо. Неодмінною умовою тут є рішення органів місцевого самоврядування про висунення кандидатури на здобуття звання. Звичайно, враховується при цьому чи притягувалися до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності діти зазначеної особи, їх поведінка у громаді, а також їх ставлення до праці, наявність освіти, участь у громадському житті.

            Таким чином, багатодітні матері, діти яких були засуджені умовно, або знаходилися в місцях позбавлення волі, а також, без поважних причин (інвалідність дитини, за станом здоров’я тощо), виховувалися в інтернатних закладах, або знаходилися під опікою, не мають підстав для порушення клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

            Згідно з порядком представлення до почесних звань висунення кандидатур до присвоєння здійснюється за місцем роботи кандидатки, у трудових колективах установ, організацій, підприємств. Якщо жінка не працює, висунення кандидатури може проводити сільська (селищна) міська рада. Висунення кандидатур на присвоєння почесного звання здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження, у трудових колективах установ, організацій, підприємств незалежно від типу, форми власності та господарювання. Тут проводяться загальні збори, на яких обговорюється кандидатура, затверджується нагородний лист з характеристикою на багатодітну матір та складається протокол засідання.

            До розгляду питання про нагородження почесним званням України «Мати-героїня», багатодітним матерям необхідно звернутися за місцем роботи (для працюючих) чи до міської ради із заявою. Багатодітній матері необхідно також подати такі документи:

            - копія паспорта матері (1,2,3,10 та 11 сторінки);

            - копії свідоцтв про народження дітей;

            - якщо дитина померла, копія свідоцтва про смерть;

            - довідка про склад сім’ї (підписана керівником та скріплена печаткою);

            - характеристики дітей із останнього місця навчання, якщо діти дорослі, то з місця роботи;

            - копія свідоцтва про медаль материнства (якщо є);

            - копія трудової книжки матері.

            На основі всіх цих зібраних документів органами місцевого самоврядування складається нагородний лист. У ньому обов’язково повинна міститися інформація про заслуги матері у вихованні дітей, а також відомості про кожну дитину. Опісля розгляду кандидатури, збори колективу чи сільська (селищна) міська рада приймають рішення про підтримку кандидатури на висунення за здобуття почесного звання «Мати-героїня» чи відмову. У останньому випадку негативна відповідь повинна бути вмотивована. Після цього документи в 3-х примірниках (клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» на ім’я голови районної державної адміністрації; нагородний лист встановленого зразка; рішення виконавчого комітету міської ради чи зборів трудового колективу про порушення клопотання  перед райдержадміністрацією про присвоєння звання «Мати-героїня» (витяг з протоколу) та копії документів, наданих багатодітною матір’ю, подаються до відділу у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації, яка, у свою чергу, вивчає їх. Підтримані в райдержадміністрації документи направляються до сектору нагород обласної державної адміністрації. Після розгляду Комісією з питань нагородження при облдержадміністрації підтримані нагородні матеріали надсилаються до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. Схвалені Міністерством нагородні документи надсилаються до Адміністрації Президента України.

            Увага! Відповідно до ст.150 Сімейного Кодексу України визначено обов’язки батьків, а саме:

            1. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

            2. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

            3. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

            До відома:

            1) жінки, які народили 5 або більше дітей і виховали їх до 8-річного віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і за стажу роботи не менш як 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

            2) матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до восьмирічного віку, може встановлюватися пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законодавством, у розмірі від 20 до 25 відсотків (Закон України від 11.07. 2002 р. № 91-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).

            Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" категорії громадян, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", надання інших пільг не передбачено.

             Всім жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» відповідно до Закону України «Про державні нагороди України» вручаються нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка, а також виплачується одноразова винагорода у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (зазначається Постановою Кабінету Міністрів України).  

            Що робити, якщо у багатодітної матері всі діти дорослі, вже створили власні сім’ї, проживають за кордоном чи в іншій області України?

            Такі проблеми вирішуються громадою. Голови вуличних комітетів добре знають своїх сусідів, ставлення їх дітей до родини. У більшості випадків матері, незважаючи на те, що їхні дорослі діти уже багато років проживають окремо, за першим проханням отримують такі характеристики навіть з інших регіонів країни.

За який період часу розглядаються подані документи?

            Повний пакет документів згідно з Законом України «Про звернення громадян» розглядаються протягом місяця за кожним місцем подання матеріалів.

            Чи потрібно переоформлювати документи матерям, яким присвоєно звання «Мать-героиня» колишнього СРСР для здобуття звання «Мати-героїня»?

            Так, таким багатодітним матерям також необхідно зібрати повний пакет документів для того, щоб одержати почесне звання України, а наявність звання колишнього Союзу РСР дає переваги для присвоєння почесного звання України.

            Коли багатодітна мати, яка вже отримала почесне звання «Мати-героїня», отримує одноразову грошову винагороду, передбачену законом?

            Після подання до управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації наступних документів: заяви про виплату винагороди із зазначенням способу виплати: через відділення поштового зв’язку або на особистий банківський рахунок; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації; копію посвідчення про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» (на даний час достатньо копії відповідного Указу Президента України).

            Спеціаліст з питань

            соціального захисту та правових питань                                                                              О.Поддєнєжний          

Огляд преси


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання