У весняно-літні дні зростає активність кліщів. Так звані «енцефалітні кліщі» – це кліщі з родини іксодових, що зустрічаються в лісі, на луках, пасовищах території України, а в останні роки перемістились у паркові зони відпочинку міст, сквери.
Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. Серед людей вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма, Лайм-бореліоз), кліщовий енцефаліт, туляремію тощо.
Найпоширенішою серед інфекцій, яку передають кліщі, на території України є хвороба Лайма. Це захворювання провокують спірохети(борелії) роду Borrelia burgdorferi. Інкубаційний період 3-32 дні, в середньому 7-10 днів. Характеризується переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до інвалідності.
Живляться кліщі кров’ю людей і тварин. Голодні кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня. Якщо вам вдалось своєчасно помітити на шкірі кліща, що присмоктався, радимо не відривати його. Тому що ви можете відділити його черевце, а кінцівки паразита залишаться глибоко в шкірі, що може потім викликати нагноєння ранки.
Застерегти себе і близьких можна за умови дотримання нескладних правил в місцях перебування кліщів:
1. Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани, і обов'язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів.
2. На відкриті частини тіла нанесіть репелент, що відлякує кліщів.
3. Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів.
4. При виявленні кліща на тілі зверніться до медичного закладу для правильного видалення кліща з метою попередження розвитку захворювання.
Будьте обережні і тоді відпочинок на природі залишить Вам тільки приємні спогади!